Vítr tak jako energie slunce přímo prosí o využití. Navíc je to energie absolutně ekologická (za předpokladu že jí nezměníme na teplo- další oteplování planety je nežádoucí).

Vítr se samozřejmě nejlépe využije tam, kde má dostatečnou sílu. Takových míst je na zemi (díky kácení lesů) dostatek. Neodpustím si to a opět upozorňuji, že i tohle je energie nebezpečná pro "MOC". Oni totiž menší lokální větrné elektrárny jsou v tomto případě daleko výhodnější, než obrovské kolosy hodící se k výrobě energie na prodej. A co je nejhorší - není těžké pro šikovného kutila, si takovou malou elektrárnu postavit a při vhodné redukci spotřebičů se stát energeticky soběstačným. Naštěstí obrana "MOCI" je jednoduchá - co nezmůže úřední šiml, to rádi dorazí závistiví sousedé (takové jsou dnes mezilidské vztahy!). Takže skutečnou možnost postavit si něco takového má málokdo z nás. To nám však nebrání v tom aby jsme si zde nemohli udělat pár nákresů a trošku to promyslet.

Pokud si chcete postavit nějakou tu elektrárnu pak je dobré si přečíst něco o těch, kteří už to zkusili. Například již v roce 1990 postavil jeden tehdy sedmdesátiletý pán, malou větrnou elektrárnu - jak se říká na koleni. Na hlavní nosnou konstrukci použil starý vyřazený sloup el. vedení. Elektrárma má výšku 15 m a třílistý rotor o průměru 9 m pohání dynamo, které je z upraveného elektromotoru. Dynamo vyrábí el. proud o napětí 230 V. Získaná energie je přímo využívána pro vytápění v akumulačních kamnech a pro ohřev teplé vody v bojleru.

Dnes kutilové převážně budují elektrárny, které vyrábějí el. proud o napětí 12V , který je uchován v akumulátorech a pro běžné spotřebiče (220V) se používá měnič napětí. Paradoxem ovšem je, že mnoho spotřebičů které mají vstupní napětí 220V, pracuje ve skutečnosti na 12V, takže neustálým měněním napětí dochází ke zbytečným ztrátám. Co se týče spotřebičů které potřebují velký příkon energie, možná by pro ně byl lepší přímý přenos mechnické energie (jako u starých větrných mlýnů).

Několik obrázků rotorů I.+

Několik obrázků rotorů II.+

Seth X