Zatím asi nemá cenu snažit se tady dělat nějaké technologické popisy, protože to už udělali docela pěkně jiní a těžko bych je předčil.

Vývoj využití slunce (odkaz vede na jiné stránky )+

Takže se zde zatím budu snažit prozradit jen zajímavé věci které na jiných stránkách nejsou Nevím kdo a kdy první použil energii slunečního záření. Podařilo se mi ale zjistit , že tato technologie získávání energie byla s jistotou použita již v roce 1908. Americký mechanik Frank Shuman použil sluneční tepelnou energii k pohonu čerpadla. Na zahradě vytvořil z plechu kolektor o rozloze 10x10 m. tento byl pak přehrazen přepážkami, v nichž byl éter. Ohřátím éteru vznikla pára a ta potom poháněla parní stroj.

Ale nakonec není podstatné kdo, kde a kdy poprvé tuto energii použil podstatné je že je to energie kterou není možné utajit ani popřít. Počítejme však s tím, že mocným tohoto světa se tahle energie moc nezamlouvá. Proto již nyní slýcháme takové věci, jako že je to energie která nemá dostatečný potenciál. Pravda je však taková, že pouze nedokážeme tuto energii dostatečně efektivně použít. Slibný vývoj zaručující efektivnější využití této energie bohužel zaznamenal pouze fotovoltarický článek - proč ? protože je výrobně náročný a tudíž má lepší obchodní předpoklady. Klasické použití sluneční energie to jest na ohřev kapaliny je až neskutečně jednoduché. Jde vlastně o trubku která je natřena černou barvou (ta nejlépe pohlcuje to správné záření) no a celé je to pod sklem. Potom už se to dá vylepšit pouze o to, z čeho bude ta trubka, čím to natřu a jaké použiji sklo. Přesto již dnes jsou tyto panely nesmyslně drahé a také úřední šiml si přijde na své. Kdo asi má zájem na tom aby tomu tak bylo ? Jenže tohle není všechno - musíme si uvědomit, že slunce je gigantický reaktor a spektrum, nebo spíše škála energií které k nám dorazí je obrovská.

Každopádně já osobně považuji tuto energii jako základní kámen. Proč budovat jaderné elektrárny a snažit se v nich o to co je na slunci absolutní samozřejmostí a nebýt atmosféry kolem země proud energie ze slunce by nás okamžitě zabil.

Seth X