Pokud jsem toto jméno zadal do Internetovského vyhledavače vyskytovalo se téměř vždy spolu ze slovy jako např. mag. levitace, gyroskop nebo dokonce antigravitace. Zajímá Vás proč? Protože.... bane vezmeme to hezky popořádku.

Britský vědec profesor Eric Laithwaite (1921-1997) působil na Imperial College v Londýně. Zpočátku se jeho kariéra vyvíjela velice slibně. Jeho největším úspěchem, byl vynález "lineárního elektromotoru", který posléze zdokonalil a jako první použil k pohonu vlaku na bázi magnetické levitace. Také NASA uvažuje o použití tohoto nápadu NASAOvšem tento geniální konstruktér se nespokojil pouze s elektromagnetickou levitací a tak se záhy ocitl na pranýři, když se jeho pozornost soustředila na gyroskop. A tím zároveň skončila jeho úspěšná dráha, protože věda nechce o gyroskopu ani slyšet. Tento vědec měl přednášet v televizi, ale když vyšlo najevo, že se jeho přednáška bude týkat gyroskopu, z ničeho nic televize od natáčení ustoupila. Přednáška nakonec byla natočena, až o několik let později, ale i tak si prof. Eric Laithwaite ve vědeckých kruzích vysloužil pouze výsměch.

Nyní bych rád zdůvodnil, co naší tabuizované vědě tak vadí na gyroskopu. Pro neznalé - gyroskop je rychle se otáčející setrvačník. Gyroscop Jeho dosavadní využití je zejména ve vojenské a letecké technice, v zaměřovacích a navigačních zařízeních. Nedávno jsem někde (asi v TV) zahlédl vozík který měl pouze jednu nápravu, sloužil na přepravu lidí a rovnováhu udržoval právě pomocí gyroskopu. Potud je s gyroskopem vše v pořádku. Ovšem výše zmíněný prof. Eric Laithwaite si všiml jedné zajímavé věci na gyroskopu. Gyroskop jako by v některých směrech úplně popíral fyz. zákony. Například jak chcete Fyzikálními zákony zdůvodnit tohle:+ Eric Laithwaite zjistil, že v některých případech při použití gyroskopu dochází k zajímavým jevům co se týče jeho hmotnosti. Jakoby byl v některých momentech nadnášen nějakou neznámou silou. A tohle je právě důvod, proč oficiální věda dělá, že nevidí a neslyší. Asi na to nemají fyzikální zákon a tak to nemůže existovat! Ovšem naštěstí není tak složité si jednoduchý gyroskop vytvořit a vyzkoušet si na vlastní kůži, že je to zařízení při svojí jednoduchosti vskutku přinejmenším zvláštní.

Na vyrobení jednoduchého gyroskopu vám postačí jedno kolo (vč. pneumatiky) z jízdního kola a kousek plechu s otvorem viz .pokusy - Gyroscop.

Pokud máme toto zařícení zhotoveno, gyroskop nejprve roztočíme (čím více tím lépe) a pokud mu dovolíme mírně rotovat kolem osy (tak, jak je to na obrázku) ve směru proti otáčení gyroskopu (ono je cítit, kterým směrem se chce otáčet) zjistíme, že se těžiště gyroskopu přesunulo z A do B a zdá se nám, jako by se gyroskop přímo vznášel.

Právě proto, že se prof. Eric Laithwaite věnoval výzkumu těchto bezesporu zajímavích jevů, stal se disidentem vědy a byl přesunut na listinu zapomění.

lait02 (29K)

Seth X