Rotoped Nápad udělat z rotopedu malou elektrárnu, vznikl z příčin zcela banálních. Prostě jsem koupil velice špatný rotoped, který energii vydanou při šlapání spotřeboval na tření mezi setrvačníkem a popruhem, který setrvačník brzdí. Jenže právě tento popruh způsoboval, že šlapání nemělo pravidelný odpor a tak šlapání na tomto typu rotopedu bylo jen pro otrlejší nátury (což já nejsem). Takže byla možnost buď vyhodit další peníze a koupit nový rotoped a nebo se trošku zamyslet, strávit pár chvil v dílně a pokusit se rotoped upravit vlastními silami. No a protože moderní rotopedy jsou brzděny magnetickým odporem, přemýšlel jsem, jak co nejjednodušeji a nejlevněji postavit takovou magnetickou brzdu. Po troše přemýšlení jsem mohl konečně vykřiknout „Heuréka“ (i když jsem jako vždy vynalezl vynalezené :o). Proč energii, kterou ze sebe vydáme při snaze shodit ze sebe nějaké to deko, nevyužít? Proč by nám naše drahé manželky nemohly třeba na chatě vyrábět elektrický proud, abychom mohli v klidu koukat na televizi? ;-)).

Rotoped    Než se pustím do detailnějšího popisu konstrukce rotopedu, rád bych upozornil, že patřím mezi lidi, kteří jsou někdy hanlivě označováni jako „fušeři“ a v dnešní době, kdy na nás silně působí západní styl, je naše největší priorita (fušerství) pozvolna v úpadku a byla nám jaksi vnucena myšlenka, že kutilství je něco podřadného, téměř nestoudného. Ano je pravda, že ve skromných podmínkách nebude finální výrobek dokonalý jako z továrny s technologickým vybavením za milióny, respektive nebude mít to pozlátko pro oko, ale to je asi tak všechno, co se dá kutilství vytknout. Všechny ostatní věci jako funkčnost, nebo bezpečnost záleží na jednotlivcích. Já osobně si myslím, že „šikovný kutil je lepší než průměrný profesionál“.

Konstrukce - Upřímně řečeno tento rotoped je druhý prototyp, první se moc nevydařil, protože jsem použil špatný převod v kombinaci z dynamem - nebylo to šťastné řešení. Takže na druhý prototyp jsem nastudoval pár triviálních údajů, jako že dynamo začíná vyrábět proud asi při 2100 ot/min, kdežto alternátor již při 900 ot/min. Na druhém prototypu jsem použil alternátor z vozu Škoda, který se dá na vrakovišti pořídit za pár korun. Samozřejmě největším problémem bylo vytvořit příznivý převod. Z předchozích zkušeností jsem zjistil, že člověk, který bude šlapat na kole tak nějak akorát, bude šlapat rychlostí asi 60 ot/min. Jako optimální otáčky pro alternátor jsem zvolil asi 2000 ot/min, protože nižší otáčky znamenají vyšší odpor alternátoru zapojeného na zátěž (použitelnost mého alternátoru byla přibližně do 4500 ot/min). Potřebný převod je tedy asi 1:33, já jsem jej docílil jedním řetězovým převodem s volnoběžkou 1:2,5 a dvěma převody řemenovými 1:2,4 a 1:5,7. Řetězový převod již na rotopedu byl, pouze jsem vylepšil uložení z kluzného na kuličková ložiska. Setrvačník, který původně brzdil řemen, jsem ponechal. Největší řemenový převod je i s uložením z vyřazené automatické pračky (nemám soustruh a tak se snažím, aby soustružených dílů bylo co nejméně). Dál už jen pár jeklů, plocháčů a šroubků.

Elektroinstalace a výkon -Rotoped Samozřejmě, že spolu s alternátorem je potřebné mít ještě relé, které nám omezí výsledné napětí na požadovaných 12V (I) - nehledě na to, že bez relátka bychom celé zařízení ani nezprovoznili. Schéma el. zapojení, se dá snadno získat z nějaké podrobnější příručky vozů Škoda. Co se výsledného proudu (A) týká, je závislý na tom, jak moc chce manželka zhubnout :o)

V praxi používám rotoped na dobíjení klasického olověného akumulátoru 12V 44Ah (nutné umístit mimo obytné místnosti - nebezpečné výpary!), ale je možné připojit i přímou zátěž elektromotor, žárovky a pod..

Jak jsem již uvedl, není to nic nového pod sluncem. Šlapací elektrárna byla například k vidění v báječné komedii Saturnin. Celá tato konstrukce je tak jednoduchá, že málem není o čem psát. Nevidím tedy důvod, proč by si někdo nemohl doma něco podobného postavit a možná i vylepšit. Teď mě napadá co takhle celá posilovna na tomto principu, veškerá zbytečná břemena zpřevodovat na výrobu el. proudu?....

Seth X 2006