Myšlenka na stavbu krbu, už mě v hlavě hnízdila delší dobu. Na jedné straně slova jako rodinný krb, pohoda, praskající dříví, vůně spalovaného březového dřeva apod. Na straně druhé slova jako saze, kouř, nepořádek, požár. Zkrátka touto myšlenkou jsem se zabýval poměrně dlouhou dobu jen tak okrajově. Všechno však změnilo vyúčtování plynu. Takový účet plynu (při dnešních cenách) dokáže člověka inspirovat. Nejdříve jsem měl zálusk na nějakou tu alternativní ekologickou technologii. Jenže při cenách např. 130 000 Kč za solár bez akumulační nádrže, výkonem asi 10 kW a úsporou 40% energie za rok (návratnost investice asi za 21 let) – zkrátka pro normálního člověka utopie. Takže jsem nažhavil mozkové závity a s přihlédnutím na výše uvedené požadavky jsem si zkonstruoval takový malý vestavěný krb. Nechal jsem se inspirovat uzavřenými krbovými kamny, rychloohřívacím plynovým kotlem, a nuceným spalováním u kotlů na dřevo-plyn. Výsledek jsou taková vestavěná dvouplášťová krbová kamna s nuceným spalováním (ventilátorem který vhání vzduch pod rošt) a měděnou topnou spirálou (výkon asi 3 kW).

Samozřejmě nic dnes není za darmo a tak i tahle sranda něco stála. Mě se povedlo postavit tento krb asi za 3000 Kč S přihlédnutím na ceny výše uvedených alternativních energií to však byla legrace. Musím ještě podotknout, že spolu s výstavbou krbu jsem upravil a zoptimalizoval celý topný systém. Což by se dalo říci slovy co nejmenší obsah topné vody a zachování výkonu ! Na stavbu hlavní spalovací komory jsem použil recyklovaný ocelový plech 3 mm ( z kovošrotu J ) jako vyzdívku komory jsem použil šamotové cihly o tloušťce 5 cm, které jednak chrání ocelový plech před velkým žárem a jednak akumulují teplo. Vnější plášť je vyzděn z lehkých přesných tvárnic a tvoří zároveň estetickou část krbu. Mezi vnitřním a vnějším pláštěm je mezera asi 10 cm, která chrání okolí krbu před přímým žárem a také se v tomto meziprostoru ohřívá vzduch pro teplovzdušné vyhřívání. Tento vzduch cirkuluje přirozeným způsobem a je to nejúčinnější část krbu !. Jak jsem již předeslal krb má uzavřenou spalovací komoru. Dvířka krbu mají ocelový rám z úhelníku 25x25 mm. Výplní dvířek mělo být původně keramické sklo ale vzhledem k jeho ceně (1,70 Kč za cm2 = 4250 Kč ca 0,5 m2) jsem dal přednost plechu o tloušťce 1mm se slídovými průhledy. (pokud víte kde se dá normálně koupit slída v tabulích dejte mě prosím vědět sx@atlas.cz ). O nucené spalování se stará obyčejný ventilátorek na 220V umístěný mimo místnost s krbem a se zajištěným přívodem čerstvého vzduchu. Samostatnou kapitolu tvoří topná spirála. Topnou spirálu jsem vytvořil z měděných trubek o průměru 15 mm pájených na tvrdo. Délka spirály je asi 2 m. Jak je patrné ze schématu předností topné spirály je že se dá poměrně jednoduše vyjmout. Je tudíž jasné že se dá od topného systému odpojit pomocí kulových uzávěrů z čehož vyplívá nutnost pojistného ventilu a teploměru na části potrubí kterou lze odstavit.

Teť se Vám ještě musím přiznat k chybám kterých jsem se dopustil. Prakticky jsou to chyby jen dvě a nemají vliv na efektivnost tohoto zařízení. Jedna je estetická a je patrná i z fotografií . Druhý tedy vnější plášť jsem v jeho horní části respektive nad krytem spirály nazdil moc blízko nad rám krytu a tak se díky tepelnému roztahování vnitřní komory objevila na boku krbu trhlina. Tuto chybu se však chystám velice vtipně vyřešit (až se to povede budu Vás informovat zde) Druhá chyba které jsem se dopustil je taková že jsem klapku na ovládání přísunu vzduchu od ventilátoru umístil mimo místnost ve které se nachází krb. Není s ní sice potřeba často manipulovat, ale i tak je to chyba.

A co v tom shoří ? Samozřejmě jakékoli odpadové dřevo včetně kůry. Co bych určitě nedoporučoval jsou odpady s dřevotřísek apod.

A kdy se hodí si zatopit ? Kdykoliv Vám je zima. Provoz krbu se však nejvíce vyplatí v přechodných obdobích a v mírných zimách kdy bez problémů vytopí prostor 300 m3 což je asi tak kubatura mého bytu. Samozřejmě nejvíce prostoru se vytopí teplovzdušně. Teplovodní vytápění je možné použít tak na 2-3 radiátory, které se většinou neohřejí více než na 40 C°. Když se chceme doma pořádně ohřát, tak zatopíme v krbu.

Pokud se do něčeho podobného pustíte rád se s Vámi podělím o svoje zkušenosti.

Doprovodné fotografie "1"+

Doprovodné fotografie "2" (dodělávka)+

Seth X 2000