Proč jsem uskutečnil tento pokus se dozvíte, když si přečtete článek o Ericu Laithwaitovi. K pokusu nám postačí jedno kolo od jízdního kola (rozumné velikosti), které nahradí gyroskop a kousek nějakého plechu s otvorem, který přiděláme dle obrázku viz. foto.

Gyroskop-1

Gyroskop-2 V další fázi pokusu budeme potřebovat nějaké vhodné místo, kam naše zařízení zavěsíme. K zavěšení je dobré použít nějaký pevný provázek, protože gyroskop při tomhle pokusu bude rotovat kolem osy zavěšení. Na dalším obrázku si povšimněte, kde se nalézá těžiště pokud je gyroskop v klidu.

Nyní můžeme přistoupit k roztočení gyroskopu (kola). Postačí, když kolo roztočíme jen rukou, ale chceme-li dosáhnout delší doby levitace a také větší stability potřebujeme více otáček. Já jsem k roztočení při tomto pokusu použil 12V elektromotor, připojený k akumulátoru. Ovšem k roztočení je možné použít také například ruční el. vrtačku s vhodným nástavcem.

Gyroskop-3

Pokud se nám náš pokusný gyroskop dostatečně otáčí, můžeme jej uvést do stavu levitace, nebo chcete-li do stavu změny těžiště. Tento úkon provedeme tak, že gyroskop zvedneme za plech (na který je uvázán) a on sám začne mít snahu (je cítit po hmatu na kterou stranu) rotovat kolem provázku. Celé zařízení rotuje v protisměru otáčení gyroskopu (kola) viz. další fotografie:

Gyroskop-4

Gyroskop-5 Na dalším obrázku vidíme také levitující gyroskop, ale s delším ramenem. To znamená, že se nám těžiště dostalo ještě dále od gyroskopu. Podle mě - čím gyroskop více váží a čím má více otáček, tím dále je možné posunout těžiště.

Závěrem - Ericu Laithwaitovi se údajně podařilo pomocí sestavy dvou gyroskopů, prokázat úbytek jejich hmotnosti. Samozřejmě, že na takovéto experimenty bychom potřebovali mnohem lepší vybavení a to já zatím nemám. Byl bych však velice rád, kdyby se mi ozval někdo, kdo se také nebojí praktických pokusů a podělil se se mnou o zkušenosti.

Další obrázky levitujícího gyroskopu...+

Seth X 2002