CAS

Magie je o souznění s přírodou.

Magie je o poznání sebe sama.

Magie je o úctě ke své tělesné schránce.

Magie je o duševní kontrole vlastního vědomí.

Magie je o poznání lidí kolem nás.

 

Tak jako spousta věcí z naší minulosti, ani magie není jen pouhým výplodem fantazie našich předků. Za magii v tomto textu považuji čarodějnictví, věštění, léčitelství, proutkaření a všechny ostatní podobné věci. Já jsem na magii dlouhá léta nevěřil, ba ani jsem o tom nepřemýšlel. Ovšem v posledních sedmi letech se přihodilo několik událostí, které mě donutily, zamyslet se. Již delší dobu se mně a mé manželce stává, že reagujeme stejně na stejný podnět, např. díváme se spolu na televizi, něco nás zaujme a my oba reagujeme ve stejném okamžiku naprosto stejným slovem – říkáte náhoda? Já jsem tomu dlouhou dobu také nevěnoval pozornost, ale jak jsem naznačil, v posledních letech jsem si všímat začal, byl jsem donucen. Nejdříve se mi začaly zdát věštecké sny např.

Ve snu jsem honil malého bílého, roztomilého králíčka okolo našeho domu. Druhý den jsem jel k rodičům mojí ženy. Panímáma povídá, dneska se nám narodili malí králíčci - pojď se podívat. To je sen, který nelze jednoduše odbýt tím, že jsem to včera viděl v televizi, nebo tak nějak. (Je smutnou pravdou, že pro mnoho lidí je přijatelnější pátrat po logickém vysvětlení, než uvěřit něčemu zvláštnímu). Takových snů se mi již zdála celá řada, ale radost z toho nemám, protože se o to více bojím nočních můr. Dalším impulzem se stala skutečnost, že cítím když na mě někdo hodně myslí, donutí mě to dané osobě třeba zavolat telefonem, nebo mě vůbec nepřekvapí, když mě ta osoba zavolá sama. To už je příliš mnoho podivných náhod. Pomohlo také, že jsem se před časem setkal s léčitelkou (na přání mé ženy). Musím se přiznat, že jsem vůbec nevěřil, že mi může pomoct a dokonce jsem jí na rovinu řekl, že nevěřím na její umění a ona odpověděla, ať si věřím na co chci, na léčení to nemá žádný vliv. Pravdou je, že mi nakonec pomohla daleko více než klasická uznávaná medicína, která mi akorát dokázala říct (po celé řadě vyšetření) co mi není a nikoliv, co mi je. Uzdravení duše je totiž moc důležitý a klasickou medicínou opomíjený faktor, který hraje v uzdravení velmi důležitou úlohu. Zajímavostí je, že rozhodujícím impulsem o určitou víru v magii bylo opětovné přečtení knihy Narrenturm a Boží bojovníci od Andrzeje Sapkowského. I když jde o knihy dobrodružné (tedy žádné rádoby vědecké), tak zmínky o magii v této knize jsou opřeny o skutečné magické knihy a dokumenty dochované ze středověku. No a já jsem si řekl, že na tom něco musí být, protože v té době uměli číst a psát pouze vzdělaní lidé (na rozdíl od dnešní doby), je tedy těžké uvěřit, že všichni vzdělanci minulých dob byly pomatenci, když se dovolávali magie, léčitelství a alchymie. Právě tyto všechny události mě donutily, abych se zamyslel nad magií a jejími skutečnými možnostmi.

Svět se v pohledu na magii dělí na tři světadíly. První světadíl je obýván příslušníky všeobecně uznávané striktně exaktní vědy, která nepřipouští nic nepochopitelného a fantastického. Vše se zde odehrává ve zkumavkách, počítá v počítačích a nevysvětlitelné je považováno za velice nepravděpodobnou náhodu, na kterou se jistě najde nějaké logické vysvětlení. Nejzarputilejší zastánci různých vědních oborů hlásají svou pravdu, jsou schopni velkých obětí (ale nikoliv objektivního pohledu na věc) a jejich přístup k příslušníkům druhé strany je mnohdy roven praktikám papežské inkvizice. Jejich hlavním produktem je přemnožená konzumněparazitická společnost na slušné technické úrovni, obývající značně narušené životní prostředí. Druhý světadíl je obýván příslušníky snění a slepé víry v cokoliv, co jim pomůže přežít na tomto prapodivném a mnohdy krutém a nespravedlivém světě. O všem zde rozhoduje bůh a prozřetelnost, není zde místo pro výpočty a zdravý úsudek. Ti největší vyznavači tohoto světa jsou schopni podvádět sami sebe i druhé, jen aby obhájili svou víru v něco nadpřirozeného. Jejich výsledkem jsou zmanipulovaní jedinci náchylní k fanatismu, kteří jsou schopni uvěřit, že zlomenou nohu vyléčí modlením a meditací.

 

pokračování... strana 2 +

 

 

JJ